• Opis stosowanych metod

    Opis stosowanych metod 

    OPIS METOD STOSOWANYCH PRZEZ FIRMĘ ERPOL PRZY ZWALCZANIU SZKODNIKÓW.

    wyodrębniamy

    METODY CHEMICZNE ORAZ METODY NIECHEMICZNE ( FIZYCZNE ZALICZANE DO EKOLOGICZNYCH )


    DEZYNSEKCJA OPRYSKOWA - METODA KLASYCZNA

    Metoda polegająca na nanoszeniu cieczy użytkowej na powierzchnie, przy pomocy różnego typu opryskiwaczy, zarówno nisko jak i wysokociśnieniowych.
    Opryskiwanie ma na celu zwilżenie powierzchni substancją aktywną, zarówno w formie gotowego do użycia produktu jak również roztworu płynnej emulsji bądź proszku w formie koncentratu.
    Preparaty wykorzystywane w dezynsekcji opryskowej posiadają właściwości kontaktowo-żołądkowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony. Metody opryskowe cechuje szybkość działania oraz wysoka skuteczność wykonanego zabiegu.
    Preparaty dobieramy każdorazowo do charakteru usługi, stawiając na bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych oraz niską uciążliwość - brak zapachu środków i śladów przez nie zostawianych. Przy niektórych szkodnikach należy stosować zabiegi opryskowe z wykorzystaniem różnych grup chemicznych - tzw. zabiegi rotacyjne. Dotyczy to w szczególności owadów które szybko się uodparniają na chemię np. pluskwa domowa i muchy.

    Zwalczanie pluskiew - metoda "rotacyjna", trójfazowa oparta o zabieg klasyczny opryskowy
    Pluskwa domowa jako owad bardzo uciążliwy i jednocześnie stosunkowo trudny w zwalczaniu musi być poddany co najmniej kilku zabiegom dezynsekcyjnym.Ważne jest zachowanie cykliczności (wykonywania działań w określonym odstępie czasowym), oraz rotacji insektycydów (stosowaniu związków chemicznych z różnych grup). Pluskwy wykazują silną chemoodporność na insektycydy. Do zabiegów stosuje się środki  kontaktowo-pokarmowe. Działanie owadobójcze następuje w wyniku spożycia preparatu przez owady jak również poprzez kontakt owadów z powierzchnią na którą środek był naniesiony. Zwalczanie pluskiew przy wykorzystaniu niniejszej metody pozwala na późniejsze bezpieczne przebywanie w danym pomieszczeniu - tuż po wyschnięciu prepartu i gruntownym przewietrzeniu.


    DEZYNSEKCJA ŻELOWA


    Aplikacja środka owadobójczego w formie trutki pokarmowej. Insektycyd posiada konsystencję żelu i w zależności od producenta posiada kolor biały, kawowy, bądź brązowy. Preparat nanosi się na powierzchnie po których wędrują owady, w miejscach ich kryjówek, w szparach, szczelinach i w innych newralgicznych miejscach wyciskając odpowiedniej wielkości dawki specjalnym aplikatorem w formie pistoletu. Preparaty żelowe stosuje się głównie na owady z rodziny karaczanów ( prusaki i karaluchy), a od jakiegoś czasu również na mrówki.  Metodę żelową cechuje dyskrecja, skuteczność ale przede wszystkim duże bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek wcześniejszych przygotowań do jej wykonania.
    Jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych. Nie ma konieczności wietrzenia i opuszczania pomieszczeń po dezynsekcji. Można ją stosować w gastronomii, szpitalach, hotelach, żłobkach i przedszkolach. Preparaty żelowe wykazują aktywną ochronę pomieszczeń nawet do 12 miesięcy.


    DEZYNSEKCJA METODĄ OPYLANIA - DUST CONTROL


    Opylanie polega na naszoniu środków biobójczych na powierzchnie dezynsekowane w formie preparatów o formulacji pylistej (suchego proszku). Używa się do tego celu miechów, pompek, opylaczy. Szkodniki które wędrują po opylonej powierzchni bądź mają z nią kontakt, uczestniczą w przenoszeniu środka na odnóżach i powłokach ciała np do wnętrza gnazd i skupisk owadów powodując również ich zgon. Metodę poprzez opylanie stosuje się również jako alternatywę dla oprysków w miejscach gdzie ciecze są niewskazane - urządzenia elektryczne, gniazdka, tablice rozdzielcze itp.
    Najczęściej wykorzystuje się ją do zwalczania gniazd os i szerszeni, mrówek, pcheł (na posłaniach zwierząt), wszawicy odzieżowej, pluskiew, świerzbowca.

     


    DEZYNSEKCJA METODĄ TERMOZAMGŁAWIANIA - GORĄCEJ MGŁY


    Metoda służy aplikacji środków czynnych w formie mgły, czyli rozbicia cząsteczek substancji aktywnej do wielkości ok 10mikronów. Pozwala to na znakomitą penetrację, długo utrzymującą się w powietrzu chmurę chemiczną,
    i minimalne wydatkowanie preparatów.
    Zamgławianie gorącą mgłą - termiczne, wykorzystuje się w dezynsekcji ( zwalczanie owadów ) oraz  dezynfekcji ( niszczenie bakterii, zarazków, wirusów, grzybów ) - stosując środki termostabilne odporne na działanie wysokich temperatur. Zamgławianie wykorzystuje się również przy zabiegach gdzie tradycyjne metody np.opryski mogą być mało dokładne bądź niemożliwe do wykonania. Aplikacja preparatów poprzez zamgławianie cechuje wysoka dokładność aplikacji oraz mniejsze zużycie środków wpływając bezpośrednio na ekonomikę. Zamgławianie idealnie sprawdza się podczas prac na dużych obszarach oraz w wysokich pomieszczeniach - hale, magazyny, tunele szklarniowe, zakłady przemysłowe.  Zamgławiacze są chętnie wykorzystywane do prac przy zwalczaniu owadów krwiopijnych - komarów, meszek.



    DEZYNSEKCJA METODĄ ZAMGŁAWIANIA ULV - ULTRANISKOOBJĘTOŚCIOWEJ ZIMNEJ MGŁY


    ULV jest skrótem od Ultra Low Volume czyli Bardzo Mała Objętość. Odnosi się to do rozmiaru cząsteczki cieczy wytwarzanej przez urządzenie. Metodę zamgławiania ULV stosuje się głównie w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Sposób aplikacji jest zbliżony do zamgławiania termicznego, lecz w tym przypadku wykorzystuje się innego typu generatory, najczęściej zasilane z energii elektrycznej lub akumulatorowe. Urządzenia ULV wytwarzają zimną mgłę drobnokroplistą przypominającą aerozol, jednakże w przypadku klasycznego aerozolu rozpylona ciecz szybko opada pod wpływem własnego ciężaru, a w przypadku zamgławiania ultraniskoobjętościowego kropla cieczy "zawisa" w powietrzu. Rozbicie cieczy na tak drobne cząsteczki pozwala jej swobodnie i długo unosić się w powietrzu, wynikiem jest dokładniej penetruje i dociera w miejsca gdzie tradycyjny oprysk nie byłby w stanie. Firma ERPOL popularyzowała tę metodę w naszym kraju już w 2007r, a doskonałe wyniki zabiegów z użyciem tej techniki zostały stoponiowo wprowadzane przez pozostałe firmy w kraju. Metoda ta obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych przez Klientów. W zależności od rodzaju użytego środka do dezynsekcji, można w wygodny i szybki sposób uzyskać efekt uderzeniowy tzw. KNOCK-DOWN - natychmiastowy zgon szkodników.
    Metodę ULV  chętnie wykorzystuje się również przy aplikacji dezynfektantów i deodoryzacji pomieszczeń. Metoda ta nie jest metodą gazową, jak wiele osób mylnie ją nazywa.  Metoda gazowa czyli fumigacja jest opisana poniżej.

     


    DEZYNSEKCJA GAZOWA - FUMIGACJA


    Metoda polega na stosowaniu preparatów chemicznych tworzącymi lotne związki - opary. Preparaty stosowane do gazowania występują najczęściej w formie pastylek, tabletek i płytek, rzadziej płynów.
    Środki gazowe należą do grup szczególnego ryzyka. Nabywanie i stosowanie niniejszych preparatów może odbywać się jedynie przez wykwalifikowane osoby posiadające specjalistyczne uprawnienia. Preparaty stosowane przy gazowaniu posiadają silnie toksyczne substancje, a ich opary dla ludzi i zwierząt są śmiertelne. Metodę gazową wykorzystuje się w szczególnych i wyjątkowych przypadkach: w dezynsekcji silosów zbożowych, kontenerów przeznaczonych do transportu, maszyn, a nawet całych budynków. Zabiegi wykonuje się przy zachowaniu najsurowszych środków ostrożności. Pastylki reaktywne zawierające substancję aktywną ( najczęściej emitującą fosforowodór ), umieszcza się za pomocą specjalnych sond w pryzmach z ziarnem, lub wykłada w gazowanych obiektach a następnie monitoruje się osiągnięte stężenia w określonym odstępnie czasowym.
    Zabiegi gazowania wykonuje się również przy eliminacji szkodników w drewnie wyrobowym do likwidacji ksylofagów, przy likwidacji kretów, oraz przy eliminacji szkodników w porażonych surowcach spożywczych.
    Dezynsekcja gazowa jest zabiegiem ostatecznym, a czasami jedynym wyborem. Dotyczy to szczególnie ogromnych ilości składowanego surowca w pryzmach i silosach ( ziarno ).
    Dezynsekcji gazowej nie stosuje się z reguły przy zwalczaniu pospolitych szkodników sanitarnych tj. pluskwy, karaczany, mrówki, w domach i mieszkaniach. Wiązałoby się to z nieproporcjonalnym ryzykiem dla ludzi i zwierząt niedocelowych, o kosztach takich prac nie wspominając.
    Do dziś na rynku często używa się niewłaściwego zwrotu - gazowanie - w przypadku zabiegów zamgławiania czy odymiania świecami itd. Oczywiście istniały pewne substancje posiadające działanie gazowe ( lotne ) które aplikować można było za pomocą roztworów wodnych, jednakże substancje te zostały definitywnie wycofane z użycia parę lat temu, a i tak ich używanie w obiektach mieszkalnych nigdy nie było dopuszczone ze względu na długotrwały efekt pozostałościowy oraz silne działanie kancerogenne ( rakotwórcze ) i akumulacyjne. Jedną z takich substancji był fosforoorganiczny dichlorfos tzw ddvp. Obecne stosowanie go jest przestępstwem. Przy używaniu takich preparatów najczęściej lokal należało opuścić na kilkanaście godzin a w powietrzu unosiła się charakterystyczna chemiczna woń.


    DEZYNSEKCJA METODĄ INIEKCJI DREWNA - NASTRZYKIWANIA POD CIŚNIENIEM

    Zabieg iniekcji wykonuje się przy zwalczaniu szkodników żerujących w drewnie, pospolicie nazywanych kornikami. Zazwyczaj chodzi o kołatki, spuszczele, miazgowce, tykotki, krokwiowce, miazgowce itd.. Szkodniki te uszkadzają elementy wyposażenia min meble, podłogi drewniane, schody, ramy okien, framugi itp.
    Ksylofagi ( szkodniki drewna ) potrafią całkowicie zniszczyć ważne elementy konstrukcyjne, a przynajmniej mocno je osłabiając. Chodzi o krokwie, podciągi, filary i słupy. Dzięki wykorzystaniu wysokociśnieniowych agregatów wtłaczających substancje biobójcze, bezpośrednio do wnętrza porażonego elementu, następuje szybka elimnacja szkodnika żerującego wewnątrz i jednoczesna całościowa impregnacja całej struktury danego elementu. Preparat który zostaje tradycyjnymi metodami nanoszony na elementy drewniane zabezpiecza go jedynie na powłoce zewnętrznej. Iniekcja zabezpiecza na wskroś. To jest jej niepodważalna i najważniejsza zaleta. Dotychczas zabiegi tą metodą wykonywaliśmy w przypadku zwalczania ksylofagów w domach z bala, budynkach sakralnych, skansenach, muzeach, domkach letniskowych oraz domach prywatnych.


    METODY FIZYCZNE, EKOLOGICZNE


    DEZYNSEKCJA METODĄ WYMRAŻANIA - CRYONITE

    Firma ERPOL jako prekursor na Polskim rynku już pod koniec 2012 roku, wprowadziła całkowicie innowacyjną metodę zwalczania szkodników - CRYONITE. Metoda ta ciesząca się dużym uznaniem w USA gdzie problem pluskiew przybrał rozmiary plagi, nastąpiła potrzeba wynalezienia nowych technik alternatywnych dla tradycyjnych zabiegów chemicznych, niepożądanych w wielu miejscach.
    Metoda polega na zastosowaniu fizycznej eliminacji insektów. Jedynym czynnikiem mającym zastosowanie jest gaz w postaci ciekłego dwutlenku węgla, który w wyniku rozprężenia ze specjalnie zaprojektowanej dyszy tworzy na poddawanej zabiegowi powierzchni - suchy lód o temperaturze -80st.C
    Tak skrajnie niska temperatura w zetknięciu się z owadem powoduje jego śmierć. To samo tyczy się złożonych jaj, które zostają trwale uszkodzone.

    PLUSY metody Cryonite:
    - maksymalne bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt ze względu na brak chemii,
    - niszczy insekty w każdej postaci: dorosłe, larwy jak i JAJECZKA !!
    - brak potrzeby opuszczania pomieszczeń po zabiegu i wietrzenia,
    - możliwość stosowania w obecności osób chorych, kobiet w ciąży, dzieci,
    - brak pozostałości, śladów, wilgoci i zapachu
    - przeważnie wystarcza jednorazowy zabieg,
    - większa dyskrecja zabiegu. Sprzęt wykorzystywany w usłudze jest łudząco podobny do spawarki i nie przypomina w żadnym stopniu opryskiwaczy stosowanych w dezynsekcjach.

    MINUSY metody Cryonite:
    - potrzeba fizycznego dotarcia w trudnodostępne elementy wyposażenia ( rozkręcenie łóżka, demontarz listew podłogowych, odkręcenie włączników i kontaktów itp. ),
    - brak późniejszej ochrony powierzchni przed insektami (o ile nie zostaną dodatkowo zabezpieczone insektycydem),
    - wyższy koszt usługi niż zabiegi chemiczne,

    Jak widać, mimo kilku minusów - jest więcej plusów.
    Sprawnna i doświadczona ekipa techników jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów poza nawet najdoskonalszym sprzętem. ERPOL jako jedna z najbardziej doświadczonych i najdłużej wykonujących zabiegi tą metodą firm w Polsce może poszczycić się wieloletnim stażem, setkami skutecznie wykonanych zabiegów wymrażania na terenie całego kraju popartymi otrzymanymi referencjami zarówno od hoteli, wspólnot mieszkaniowych jak i osób prywatnych. Więcej informacji o metodzie mozna przeczytać na stronie www.wymrazaniepluskiew.pl
    Kliknij w poniższy obrazek i obejrzyj video jak wygląda przeprowadzany przez nas zabieg zwalczania pluskiew metodą wymrażania.



    DEZYNSEKCJA METODĄ TERMICZNĄ - STEAMEROWANIE


    Metoda polega na wykorzystaniu pary wodnej. Wysoka temperatura generowana pod ciśnieniem z urządzenia - steamera parowego "gotuje" owady które mają z nią styczność. Metodę wykorzystuje się w połączeniu z akarycydami przy zwalczaniu roztoczy kurzu domowego, świerzbowcców i alergenów. Dzięki wysokiej temperaturze, metoda sprawdza się w likwidacji jaj insektów, np. pluskiew domowych. Stosowanie metody ma jednak sporo wad: aby likwidacja owadów była skuteczna, należy kierować strumień pary bezpośrednio na nie przez przynajmniej kilka sekund co nie zawsze jest możliwe, poza tym już przy odległości ok 10cm od końcówki dyszy temperatura pary jest zbyt niska aby zabiła szkodnika. Kolejną kwestią jest wilgoć, która pozostaje po parowaniu. Woda skrapla się i wsiąka w strukturę mebli i przedmiotów. Może to przyczyniać się później do pleśnienia i zagrzybienia. Musimy też pamiętać iż niektóre owady dość szybko się przemieszczają, wobec czego parowanie może spowodować iż dany insekt który odczuł podwyższoną temperaturę - szybko się przemieści i zmieni miejsce bytowania. Pluskwy wręcz mogą się rozejść w mniej określone miejsca niż były początkowo. Co za tym idzie ciężej je będzie później zlokalizować i wytępić. Kolejną wadą steamerowania jest wydobywający się silny podmuch z dyszy, który może zdmuchnąć poddawanego zabiegiem owada. Reasumując: parowanie jest skuteczną metodą pod warunkiem powolnego i dokładnego przesuwania dyszy po powierzchni poddawanej zabiegowi. Dobrze się sprawdzi przy eliminacji roztoczy, świerzbowca, i bezpośredniej likwidacji jaj.


    DEZYNSEKCJA METODĄ TERMICZNĄ - WYGRZEWANIE


    Inną metodą fizyczną jest stosowanie specjalistycznych pieców grzewczych, dzięki którym ogrzewa się równomiernie całe pomieszczenie przez określony czas w temperaturze pozwalającej niszczyć wszelkie stadia rozwojowe. Przy niniejszej metodzie stosowane są dwie różne typy pieców. Wewnętrzne elektryczne i zewnętrzne zasilane olejem lub gazem. Prostrzą formą jest zastosowanie pieców elektrycznych, które są bardziej mobilne i w zasadzie można je wykorzystywać w każdego rodzaju obiekcie, również tych mniejszych jak domy i mieszkania. Piece grzewcze zewnętrzne zasilane gazem lub olejem, wymagają większej ilości czynności oraz odpowiednich warunków. Wytworzone ciepło jest wtłaczane do wnętrza budynku poprzez otwory okienne odpowiednimi rurami. W typowym polskim mieszkaniu w bloku na przykłąd na VI piętrze - technika raczej niewykonalna. W przypadku wykorzystania pieców elektrycznych też pojawiają się pewne problemy, choćby z odpowiednim przyłączem do tzw. "siły" czyli napięcia 400V. W przeważającej większości mieszkań takiego przyłącza najzwyczajniej nie ma, a jeśli już jest - to pobór energii w przypadku pieców jest ogromny. Metoda w naszym kraju stosowana raczej w obiektach przemysłowych: młynach, zakładach tytoniowych, produkcji spożywczej. Wysokie zużycie energii elektrycznej i długi czas wykonania zabiegu generuje bardzo wysokie koszta co w przypadku zwalczania szkodników w domach i mieszkaniach jest dla Klientów nieopłacalne.


    DETEKCJA, MONITOROWANIE


    Stosowanie wszelkich detektorów owadów można w zasadzie zaliczać do fizycznych metod eliminacji szkodników. Detektory mają na celu raczej oszacowanie wielkości populacji, gatunku szkodników oraz określenia miejsca ich występowania, niż definitywne rozwiązanie problemu, jednakże jest to bardzo pomocny sposób na szybką redukcję insektów i ograniczenie ich rozwoju. Stosowanie detektorów owadów sprawdza się w celach kontrolnych, oraz przy likwidacji sporadycznie pojawiających się osobników np. w wyniku niedostatecznej szczelności obiektu. Dzięki nim można określić źródła nachodzenia owadów. Detektory są niezwykle bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Nie posiadają w swoim składzie groźnych insektycydów i substancji niebezpiecznych. Najczęściej zawierają naturalne atraktanty spożywcze ( substancje wabiące ) bądź feromony płciowe. Owady wyłapują się fizycznie na powierzchni pokrytej klejem.


    Chcesz spróbować zwalczyć szkodniki samodzielnie? 
    Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego: www.pryskaj.pl


     

    • Deratyzacja

      Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
      żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

    • Dezynsekcja

      Polega przede wszystkim na tępieniu
      szkodliwych owadów zwłaszcza...

    • Dezynfekcja

      Postępowanie mające na celu maksymal-
      ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

    • Dezynfekcja po zgonie

      Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
      giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

    • Ozonowanie

      Ozon jest niebieskawym gazem
      o specyficznej ostrej woni...

    • Likwidacja zapachów

      Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
      tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

    • Odkomarzanie

      Zwalczanie komarów to forma zabiegu
      mająca na celu poprawę naszego...

    • Monitoring HACCP

      Monitoring HACCP ma na celu czynną
      ochronę przed szkodnikami poprzez...

    • STOP ptakom

      Ptaki miejskie żyjące na wolności są
      uznawane za zwierzęta udomowione...