Zwalczanie szkodliwych owadów w zakładach spożywczych
Dezynsekcja to zabieg stosowany w celu usunięcia owadów latających, biegających, ich jaj i larw. Zabiegi te umożliwiają skuteczne zwalczanie szkodników w przetwórstwach rolno spożywczym oraz magazynach spożywczych.
Metodą dezynsekcji zwalcza się szkodliwe owady (prusaki, karaluchy, pluskwy, rybiki cukrowe, mrówki, mole spożywcze, muchy, osy, szerszenie, obrzeżki, meszki), a także szkodniki magazynowe ( wołki, trojszyki, mkliki, omacnice, rozkruszki , chrząszcze i inne).
Jak ograniczyć szkodniki w obiekcie? Przede wszystkim profilaktyka! Aby zapobiegać pojawieniu się szkodników zaleca się:
W celu wyeliminowania szkodliwych owadów z obiektu, należy udostępnić wszystkie pomieszczenia. Usunąć resztki żywności, umyć podłogę i umożliwić dostęp do ścian i powierzchni poddanych dezynsekcji. Należy zabezpieczyć lub usunąć wszelką żywność. W zależności od specyfki obiektu przygotowania mogą być różne, dlatego przed dezynsekcją warto przeprowadzić lustrację wykonaną przez profesjonalną firmę dezynsekcyjną.
Urządzenia stosowane do produkcji należy szczelnie przykryć folią, a po zakończonym zabiegu dokładnie umyć. Na czas dezynsekcji pomieszczenia muszą być zamknięte. W dezynsekowanym obiekcie nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta oraz rośliny domowe.
W przypadku wykonywania dezynsekcji metodą zamgławiania termicznego należy uszczelnić wszystkie otwory wentylacyjne oraz wyłączyć system przeciwpożarowy.
Aby zabieg dezynsekcji był w pełni skuteczny, eliminację insektów należy przeprowadzać kompleksowo. Warto pamiętać o prostych krokach mających na celu ułatwienie wszelkich czynności likwidujących szkodniki.
Jeśli w zakładzie znajdują się także pomieszczenia do przechowywania przedmiotów osobistych oraz żywności przez pracowników należy je usunąć na czas dezynsekcji. Sprzęt można pochować do szafek, jednak jedzenie, napoje, ubrania i rzeczy do higieny osobistej trzeba w całości wynieść poza obręb pracy techników DDD. W innym przypadku może dojść do ich skażenia.
Dezynsekcja firmy, podobnie jak każdego innego miejsca, aby została wykonana w pełni skutecznie nie wyżądzając niepotrzebnych szkód, należy ściśle trzymać się zaleceń przekaznych przez wykwalfikowaną firmę DDD.
Zazwyczaj na czas oczyszczania pomieszczenia należy wszystkie urządzenia odłączyć od kontaktów. Jeśli nie jest to sprzęt kuchenny, może pozostać w pomieszczeniu podczas dezynsekcji. Urządzenia typu lodówka, kuchenka czy mikrofalówka nie zostaną skażone preparatem.
Przestrzeganie powyższych reguł znacznie zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania akcji. Pozwoli też na swobodną i efektywną pracę specjalistów z firmy DDD.
W zależności od zastosowanej metody i użytego preparatu zazwyczaj pomieszczenia po zakończeniu działań dezynsekcyjnych muszą zostać opuszczone na około 2 godziny. Po zabiegu należy wywietrzyć pomieszczenia poddane zabiegowi. Umyć okna i wszystkie inne powierzchnie wodą, zwłaszcza te które służą przygotowywaniu lub przechowywaniu pożywienia.
Dezynsekcja sklepów spożywczych lub im podobnych musi uwzględniać to, że w pomieszczeniach na pewno będzie znajdować się żywność. Niestety, nie zawsze da się uniknąć użycia silnych środków chemicznych, dlatego personel sklepu ze szczególną starannością musi dokładnie wyczyścić wszystko co miało kontakt z preparatami użytymi w zabiegu dezynsekcji.
Do czyszczenia po dezynsekcji nie potrzeba żadnych specjalistycznych preparatów, powierzchnie należy zmyć używając standardowych płynów ogólnodostępnych.
Dokładne umycie wszystkiego, co znajdowało się w pomieszczeniu gwarantuje bezpieczeństwo dalszego użytkowania.
Rabaty