• Popularne szkodniki drewna, co niszczy Twój dom? To drewnojady

    Popularne szkodniki drewna, co niszczy Twój dom? To drewnojady 

    Drewno stanowi jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Niestety drewno to także pokarm dla wielu owadów i ich larw, które ze względu na ten fakt nazywamy ksylofagami lub po prostu szkodnikami drewna. Jedząc je, owady powodują jego mechaniczne uszkodzenie i obniżenie wartości technicznej. Z jakimi gatunkami drewnojadów możemy mieć do czynienia i jak sobie z nimi radzić? A także czy istnieje jakaś profilaktyka, która pomoże nam uchronić się przed wyrządzonymi przez larwy ksylofagów szkodami?

    Najbardziej popularne szkodniki drewna ( drewnojady )

    Istnieje kilka gatunków owadów, które mogą przyczynić się do zniszczenia np. naszej altany, wiaty garażowej, mebli czy nawet elementów konstrukcyjnych budynku. Do najczęściej spotykanych "korników" należą:

    • spuszczel pospolity - Dorosły owad jest czarnym lub ciemnobrunatnym chrząszczem o wielkości od 7 do 25 mm. Owad ten jest chrząszczem z gatunków ciepłolubnych, na ogół zasiedla nasłonecznione południowe ściany domów drewnianych oraz strychy i dachy. Preferuje młode i miękkie drewno pochodzące z drzew iglastych. Ulubionym pokarmem spuszczela jest sosna. Lubi drewno o niskiej zawartości wilgoci, używane najczęściej do konstrukcji budowlanych. Spuszczel jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna i stolarki budowlanej. Najchętniej żeruje w drewnie oraz konstrukcjach nie starszych niż 10 lat. Powoduje uszkodzenia głównie wewnątrz drewnianych konstrukcji dachowych, słupów podporowych i drewnianych ścian. Loty godowe u dorosłych osobników odbywają się latem kiedy występuje temperatura powyżej 25c. W pomieszczeniach mocno ogrzewanych rozwój może trwać przez cały rok. Samice składają zazwyczaj do 200 jaj.  Z jaj po 10 dniach wylęgają się larwy, które mogą żerować w tym stadium od dwóch do kilkunastu lat. Larwy drążą w drewnie korytarze prowadząc do całkowitego zniszczenia przedmiotów, belek i innych elementów drewnianych. Uszkodzenia widoczne są w postaci otworów z których wysypuje się charakterystyczna mączka.
      Metody zwalczania spuszczela pospolitego:
      Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest iniekcja ( wstrzykiwanie pod ciśnieniem środków owadobójczych ), lub zastosowanie chemicznego preparatu powierzchniowo w formie żelu Xillix Gel. Obie techniki wykonuje nasz firma.
       
    • kołatek domowy - Kołatek jest jednym z najczęściej występujących w Polsce drewnojadów. Żeruje praktycznie w każdym gatunku drewna, woli jednak gatunki liściaste.  Kołatek domowy może zasiedlać drewno lekko zawilgocone. Lubi bytować nawet w niskich temperaturach. Jego ulubione obiekty to pomieszczenia piwniczne i gospodarcze. Atakuje drewno świeże ale jest również niebezpieczny dla starych, zabytkowych mebli i konstrukcji. Kołatek domowy jest jednym z najczęściej spotykanych szkodników występujących w drewnianych kościołach porażając ławy, organy i inne elementy. Samica kołatka składa do 60 jaj w szparach lub pęknięciach drewna. Po złożeniu jaj, larwy wylęgają się po ok 3 tygodniach. Cykl rozwojowy trwa przeważnie od 2 do 7 lat. Larwy po wykluciu drążą w drewnie głębokie kanały, żerowanie odbywa się wewnątrz elementu i dopiero powstające na powierzchni okrągłe otwory wylotowe oraz pojawiająca się mączka z drewna świadczą o zaatakowaniu przez kołatka, który może całkowicie zniszczyć dany przedmiot. Kołatek jest chrząszczem o kolorze brązowym, który osiąga 2-4 mm długości. Gatunek ten zasiedla drewno przez wiele pokoleń aż do zupełnego zniszczenia materiału.
       
    • miazgowiec parkietowiec - interesują go drzewa liściaste, szczególnie jesion, orzech oraz dąb. Niszczy przede wszystkim meble, boazerie oraz parkiety, stąd jego nazwa.

    Profilaktyka
    Ksylofagi występują najczęściej w okolicy terenów zalesionych. Można je pogrupować ze względu na wybierany przez nie gatunek drzewa oraz wielkość wyrządzanych szkód. Natomiast prawda jest taka, że możemy je spotkać zarówno w suchym, zawilgoconym lub zagrzybionym, a także martwym drzewie.

    Jeśli chodzi o profilaktykę to warto mieć na uwadze kilka czynników, które pozwolą nam uchronić się przed szkodnikami lub przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Przede wszystkim do jakichkolwiek prac budowlanych należy wybierać materiał, który jest dobrze wysuszony, a także zadbać o to, aby nie miał on kontaktu z wilgocią. Dodatkowo jako materiał budulcowy lepiej wybierać starsze drzewa, które nie są tak miękkie i trudniejsze do zagnieżdżenia się larw. Kolejnym elementem profilaktyki jest korzystanie jedynie z drewna okorowanego, które nie było zbyt długo składowane.

    Wykrywalność
    Niestety często trudno stwierdzić czy mamy do czynienia z żerowaniem szkodników. Jedną z oznak jest np. obecność otworów na powierzchni drewna oraz dochodzące z jego wnętrza odgłosy żerowania. Natomiast wykrycie ksylofagów, a tym bardziej ich dezynsekcja jest niezwykle trudna i wymaga pomocy profesjonalistów. Firma Erpol oferuje Państwu skuteczne zwalczanie tego typu szkodników, wraz z doborem odpowiedniej metody ich likwidacji (chemicznej - gazowanie lub termicznej - wygrzewanie).

    Aktualna ocena usługi o kornikach i innych drewnojadach

    Usługę oceniło już 0 osób. Otrzymaliśmy od nich 0.0 pkt. na 5.0 możliwych

    Zostaw swoją opinię i oceń usługę o kornikach i innych drewnojadach

    Opinie o usłudze o kornikach i innych drewnojadach

    Brak opinii o usłudze. Twoja może być pierwsza!

    • Deratyzacja

      Szczury i myszy stanowią ogromne zagro-
      żenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla...

    • Dezynsekcja

      Polega przede wszystkim na tępieniu
      szkodliwych owadów zwłaszcza...

    • Dezynfekcja

      Postępowanie mające na celu maksymal-
      ne zmniejszenie liczby drobnoustrojów...

    • Dezynfekcja po zgonie

      Przykry zapach, zanieczyszczenia biolo-
      giczne, krew, tkanki, muszą być bezpiecznie...

    • Ozonowanie

      Ozon jest niebieskawym gazem
      o specyficznej ostrej woni...

    • Likwidacja zapachów

      Po pożarach, dymu papierosowego, fermen-
      tacji, rozkładu gnilnego, fekaliów, chemii, itp

    • Odkomarzanie

      Zwalczanie komarów to forma zabiegu
      mająca na celu poprawę naszego...

    • Monitoring HACCP

      Monitoring HACCP ma na celu czynną
      ochronę przed szkodnikami poprzez...

    • STOP ptakom

      Ptaki miejskie żyjące na wolności są
      uznawane za zwierzęta udomowione...